Aktivitete, Të rejat|

Panairi i Librit Kamza lexon, rikthehet nga data 5-7 Maj në edicionin e tij të dytë.
Me një kalendar të pasur aktivitetesh ky panair rikthen vëmendjen tek libri dhe leximi si mjeti i vetëm për një shoqëri e të ardhme më të mirë.
Duke ju ftuar ta vizitoni Panairin, ju njohim më poshtë dhe me kalendarin e aktiviteteve:
Dita e 1
( E premte 5 Maj)
Hapja e panairit ( ceremonia) :
(Ora : 10:30 , Vendi : Sheshi “Nënë Tereza” Kamëz )
1. “Tryeza e diskutimit “ Impakti i letërsisë në shoqëritë e reja ( Receptimi)”
(Ora 11:30 , Holli i pallatit të kulturës “ Artan Cuku”)
Pjesmarrës :
– Agim Baçi ( kritik letrar, shkrimtar)
– Primo Shllaku ( Shkrimtar, studiues, gjuhëtar, poet)
– Liridon Mulaj ( Shkrimtar )
– Sokol Çunga ( Përkthyes, historian, Arkiva e shtetit )
– Diana Jup Kastrati ( Pedagoge, përkthyese, Botimet Arbëreshe)
– Majlo Toci ( Studiuese, Biblioteka Kombëtare)
– Frano Kulli ( Studiues, Botime Fishta)
( Moderon: Monika Stafa )
( Takimet në Sheshin “ Nënë Tereza” , Kamëz)
11:30 Fatmir Gjestila – Lotet e Marit ( Emathia Publishing)
– Bashkëbisedon: Oltjana Vladi
13:00 Besnik Mustafaj – Fajtori ( Onufri)
– Bashkëbisedojnë : Monika Stafa
– Tea Tarko ( Klubi i librit)
14:00 Dritan Sulçebe – Kohë Astrale ( Toena)
– Bashkëbisedon: Katerina Kule
15:00 Arta Marku Qëndro – Dhomat pa mure ( Toena)
– Bashkëbisedon: Liridon Mulaj
– Ariela Marku ( Klubi i librit)
16 :00 Eleana Ziakou – “Këtu është parajsa – Christina Frangeskaki” (Mediaprint)
– Bashkëbisedon: Liridon Mulaj
17:00 Namik Dokle – Covid 1984 ( Toena)
– Bashkëbisedojnë: Katerina Kule
– Romina Neziri ( Klubi i librit)
18:00 Ben Blushi – 41 Sekrete ( Pegi)
– Bashkëbisedon: Liridon Mulaj
Dita e 2-të
(E shtune 6 Maj)
11:00 Ervin Nezha – Erërat që trazojnë mjegullën,
Xhoana Jaku – Dritëhijet,
Ermal Lâlà – Spirit ( Albas)
( Bashkëbisedon : Oltjana Vladi )
12:00 Virgjil Muçi – BU ( Uett press)
– Bashkëbisedojnë: Fatmira Nikolli
– Kevin Lasku (Klubi i librit)
13:00 Mimoza Hysa ( Botimet e diasporës)
– Bashkëbisedojnë: Luela Myftari
– Araniela Sahi ( Klubi i librit)
14: 00 Sonila Strakosha – Ngjyrat e viteve ( Media Print)
– Bashkëbisedojnë: Liridon Mulaj
– Eriselda Mema ( Klubi i librit)
15: 00 Bashkim Hoxha – Asnjëherë të martën ( Onufri)
– Bashkëbisedojnë: Luela Myftari ,
– Mihane Hasi ( Klubi i librit)
16:00 Frano Kulli – Fishta, rilexim në liri ( Botime Fishta)
– Bashkëbisedon: Renaldo Salianji
Dita e 3-të
(E dielë 7 Maj)
10: 30 Mariana Ymeri , Petrit Ymeri – “Babai im nuk ka më frikë nga të huajt” nga Rafik Schami, “Tre rrëfime” nga Umberto Eco, “Katitzi në gropën e gjarpërinjve” nga Katarina Taikon , Romanin “Gruaja e kolonelit” nga Rosa Liksom ( Dituria)
12:00 Ceremonia e shpalljes se cmimeve të panairit
( Holli i pallatit të kulturës )
14:00 Andreas Dushi – Në besë të tatuazhit tënd ( Onufri)
– Bashkëbisedojnë: Egla Xhemali
– Alisia dhe Jonida Rexhmataj ( Klubi i librit)
16:00 Sokol Pepkolaj –Ferit Toma – Fatmir Gjestila- Mina Çaushi – Dritan Thomarai ( Kufinjtë e letërsisë )
– Bashkëbisedon: Liridon Mulaj

Comments are closed.

Close Search Window